fbpx

MYšitida

Myšitida – Syndrom karpálního tunelu

Když pracujeme, dokážeme za den naklikat/najezdit klidně až 500 metrů. U některých “větších pracantů” to může být i daleko víc.

Co nám tohle ježdění s myší může způsobit?

tzv. MYŠITIDU aneb onemocnění karpálního tunelu, které je způsobeno útlakem nervu v zápěstním kanálu

Jaké jsou projevy tohoto onemocnění?
– mravenčení v prstech
– ztuhlé nebo bolavé zápěstí
– oteklé prsty nebo brnění v konečcích prstů.

Skoro u všech nemocí z povolání je vidět klesající trend, avšak počet onemocnění karpálního tunelu vzrůstá. V roce 2018 SKT trpělo 460 lidí. U žen bylo uznáno 225 případů, u mužů 235.

Co dělat proto, abychom se SKT vyhli?

Pro ideální rozložení zátěže na zápěstí se snažíme při práci na klávesnici i na myši držet prostředníček v ose předloktí (přibližovat se tomu).

Při práci s myší pohyb nevychází ze zápěstí, ale z ramene.
Proč?
Když budeme pohybovat rukou pouze v zápěstí, dochází tak k útlaku zápěstního tunelu, ve kterém je schovaný středový nerv. To často vede ke vzniku syndromu karpálního tunelu – to nechceme! Pokud pohyb povedeme z ramene, rozložíme tím zátěž do více kloubů a karpál si odpočine.:)

V případě zalomení nebo bolesti zápěstí doporučujeme pořídit podložku pod zápěstí. Důležité je vyzkoušet si daný tvar a velikost podložky, jestli zrovna tobě bude sedět.

V případě dlouhodobé kontinuální práce s myší doporučujeme střídat myš vertikální s klasickým tvarem v průběhu dne.

Výběr myši:
Myš by měla sedět v ruce tak, aby nebyl prostor mezi dlaní a myší. Ruka by měla ležet celou plochou na myši. Jinak řečeno dlaň volně položené ruky by měla myš překrývat tak, že bude zapadlá jako v otočené misce. Prsty nejsou pokrčené, ale volně natažené a uvolněné.

Když už zápěstí bolí, ale i pro případ prevence:
– snažíme se vyhnout jednostranné zátěži dané ruky, ať už při sportu, nebo při práci
– co nejvíce používáme opačnou ruku – praváci levou a leváci pravou
– důležitý je hlavně klid a odpočinek bez klikání myší

Pozor:
Často jsme zaměřeni na problém v zápěstí – příčina problému může (a velmi často bývá) v postavení celé horní končetiny a tím i ramena a páteře nebo v oploštěné dlani.

Kromě výše znázorněných praktických rad aplikujte do svého dne aktivní sed, napřímení, cvičení zaměřené na klenbu ruky. Dbejte i na ergonomicky vhodné pracovní prostředí.
Dělejte častější pauzy, protahujte a protřepávejte ruce, procvičujte prsty, zkrátka se snažte nepřetěžovat tak ono vazivo a dané svaly.

K lékaři jděte, pokud vás v noci budí brnění nebo při oslabení rukou. Když už tyto problémy máte, neotálejte s návštěvou odborníka. Při bolestivých a každodenních potížích bývá operace jediným řešením. Tu podstupte až po elektromyografickém vyšetření, z něhož se potvrdí, že je to opravdu ta poslední možnost.