fbpx

energie v rovnováze: kvalitní život na plné pecky

Čas v našem životě neustále běží a otevírá nám nespočet možností pro různorodé zážitky a dojmy. Jak efektivně ho dokážeme využít? To závisí především na energii, kterou máme k dispozici. Běh času se zastavit nedá, ale s hladinou naší energie můžeme pracovat poměrně snadno. Naučte se identifikovat oblasti Vašeho života, které si zaslouží více péče a pozdvihněte své mentální i fyzické prožívání.

energie v rovnováze: kvalitní život na plné pecky

Čas v našem životě neustále běží a otevírá nám nespočet možností pro různorodé zážitky a dojmy. Jak efektivně ho dokážeme využít? To závisí především na energii, kterou máme k dispozici. Běh času se zastavit nedá, ale s hladinou naší energie můžeme pracovat poměrně snadno. Naučte se identifikovat oblasti Vašeho života, které si zaslouží více péče a pozdvihněte své mentální i fyzické prožívání.

Sedíme na energetické židli

Přísun naší energie není přímočarý. Ovlivňuje jej souhra našeho energetického systému, v rámci něhož pracujeme s energií na čtyřech úrovních: fyzické, emoční, mentální a duchovní. A stejně, jako u židle o čtyřech nohách – nejsou-li vyrovnané, budeme se houpat. Jak dosáhnout harmonie na všech úrovních a prožívat naše dny naplno a v pohodě?

1. Fyzická energie: Dobíjejte baterky doplna

Bez plně nabitých baterek jednoduše nenastartujeme. Docílíme toho ale pouze poctivou péčí o své tělo. Jde vlastně o zcela jednoduchou přímou úměru – co mu dáme se nám vrátí. Konkrétně formou fyzické energie, která je pak absolutním základem pro náš výkon. Odkud ji vzít?

Zdravý spánek

Kvalitní spánek hraje klíčovou roli v regeneraci našeho těla, mozku i fyzické energie. Zaměřte se na pravidelný spánkový režim a vytvořte si prostředí pro klidný odpočinek. Ideální teplota ložnice se pohybuje mezi 18–22°C a čím temnější místnost, tím lépe pro tvorbu melatoninu, tedy hormonu spánku. Před spaním omezte stimulanty, jako kofein a alkohol, odložte elektroniku s rušivým modrým světlem a nahraďte je například četbou knížky, nebo teplou koupelí.

Energie v rovnováze

Tip: Objevte s námi efektivní tipy, jak nastavit spánkové rutiny, nebo čím konkrétně zlepšit kvalitu Vašeho spánku v našem webináři HLUBOKÝ SPÁNEK: Probouzej se svěží každé ráno.

Chytrý pohyb

Pravidelná fyzická aktivita doslova nakopne Vaši energii. Nejenže má pozitivní vliv na zlepšení Vašeho kardiovaskulárního zdraví, svalů a kostí, ale zlepší i Vaši náladu a celkový pocit ze sebe sama. K tomu zpomaluje proces stárnutí a podpoří Vaše kognitivní funkce.

“Je skvělé si najít aktivitu, která vám přináší radost – jako třeba skupinové lekce ve fitku nebo jít si po práci zaběhat – a pravidelně se jí věnovat. Neméně důležité je ale i dopřát tělu menší bloky pohybu, rozložené do celého dne a aktivně ho vnímat při každodenních situacích. Například si každou hodinu na pár minut stoupnout, protáhnout si paže, krk a záda, vyměnit výtah za schody, nebo alespoň myslet na to, že je vhodné změnit polohu sedu,” tvrdí Nela Ďopanová, zakladatelka Fpohybu, která se díky těmto návykům udržuje ve skvělé kondici navzdory své diagnóze.

Tip: S našimi pohybovými espressy objevíte celou škálu drobných pohybů a vychytávek pro rozhýbání těla od hlavy až k patě, které snadno zařadíte do svého každodenního života, aniž byste potřebovali hromadu času navíc, nebo speciální pomůcky. Takto jsme rozpohybovali například T-MOBILE a SLOVAK TELEKOM.

Vyvážená strava 

Náš jídelníček přímo ovlivňuje to, jak se cítíme, kolik toho dokážeme udělat a s jakou rychlostí. Je proto důležité dohlížet nejen na to, aby náš talíř byl barevný, plný živin, vitamínů, minerálů, bílkovin a dalších důležitých látek, ale i na to, zda jíme pravidelně, pestře a pijeme dostatek vody. Sledujte tělesné signály hladu a sytosti a zkuste se jimi řídit. Zjistěte, kde je hranice toho, kdy se po jídle cítíte fit a plni síly a kdy Vás to naopak odrovná.

Tip: V našem kurzu ZDRAVÍ NA TALÍŘI: Vychutnávej zásady vyváženého stravování získáte spoustu praktických tipů na potraviny, ale i konkrétní postupy a recepty, které Vás nabijou přirozenou silou a podpoří Vaše zdraví po všech stránkách.

2. Emoční energie: Udržujte pocity v rovnováze

Také míra spokojenosti s vlastním životem i kvalita vztahů, kterými se obklopujete, se zrcadlí v hladině Vaší energie. Emoční stabilita a pozitivní mezilidská energie funguje jako hnací motor a dodá Vám sílu do Vašeho dne.

Vědomá emocionální péče

Věnujte pozornost tomu, jak se přes den cítíte a na co to navazuje. Naučte se tyto emoční projevy pojmenovat, přijmout je, ať už jsou pozitivní, či negativní, a správně na ně reagovat. I vnímání, proč některé emoce vznikají, Vám pomůže vytvořit hlubší porozumění sobě samému a připravit Vás na zvládnutí celého spektra situací, kterým můžete v budoucnu čelit. Posílíte tím i schopnost vcítění se do emocí ostatních, což přispívá k prohloubení mezilidských vztahů.

Budování zdravých vztahů

Kvalitní mezilidské interakce přispívají ke zmírnění napětí, zlepšení duševního zdraví a rozvoji smyslu života. Investujte do vytváření společných zážitků a příjemných vzpomínek. Při komunikaci vyjadřujte své myšlenky jasně a srozumitelně a projevujte zájem o názory a pocity druhých. Jednejte otevřeně, s respektem, bez předpokladů a se zdravou mírou důvěry. Nezapomínejte ale ani na nastavení vlastních hranic a sebelásku.

Tip: V našem bloku Mysl naleznete celou řadu inspirativních webinářů, které Vás navedou na tu správnou cestu k nalezení osobní rovnováhy.

3. Mentální energie: Dopřejte vzpruhu mozku

Rychlé tempo a moderní nároky se často odrážejí na Vaší mentální kapacitě. Ve shonu každodenních povinností je někdy těžké uhlídat divoké toky myšlenek. Věnujete-li však dostatečnou péči i svému mozku, podpoříte tím Vaši soustředěnost, logické myšlení, kreativitu a celkový stav duševní pohody.

Meditace a mindfulness

Mindfulness | Energie v rovnováze

Pravidelná meditace a techniky tzv. všímavosti (pozn. Mindfulness) posilují mentální rezilienci a snižují hladinu stresu. Zůstanete díky nim v přítomném okamžiku bez zbytečného přemýšlení nad obavami z minulosti či budoucnosti. To vede ke snížení symptomů deprese či úzkostí, posílení imunitního systému, ale i podpoře Vaší celkové schopnosti koncentrace a kognitivních funkcí. 

Učení a rozvoj

Učení novým věcem a dovednostem stimuluje mozkové buňky, což podporuje tvorbu nových synapsí a zlepšuje kognitivní funkce. Udržíte tím svou mysl ostrou, adaptabilní a podpoříte svou motivaci. Průběžné vzdělávání a osobní rozvoj také přináší pocit úspěchu a radosti z dosahovaných pokroků, podporuje uvolňování endorfinů a zásobuje Vás energií.

Tip: Zvyšte výkon své přirozené paměti. Nechte se inspirovat knihou Úspěšná paměť naší lektorky Michaely Karsten.

4. Duchovní energie: Stanovte si záměr

Mít stanovený záměr v životě Vám poskytne směr, význam a motivaci. Můžete jej vnímat jako rámec pro rozhodování a cestu k dosahování konkrétních cílů. Máte-li jasno v tom, kam se chcete ubírat a proč, získáte tendenci pociťovat větší smysluplnost a nadšení. To pozdvihne úroveň Vaší duchovní energie, tedy té, která vychází z Vašeho nitra.

Definice cílů

Popřemýšlejte o svých hodnotách a prioritách ve všech oblastech Vašeho života. Co je pro vás opravdu důležité? Ve kterých byste chtěli dosáhnout změn či zlepšení? Své cíle pak definujte konkrétně a měřitelně. Namísto obecných cílů, jako „být šťastný,“ si určete takové, které lze jasně měřit a kvantifikovat a rozpadněte je na menší, dosažitelné kroky. Měly by být realistické a mít svůj deadline, který Vás bude pohánět dopředu. Nezapomínejte počítat s riziky, možnými změnami okolností a nebojte se požádat okolí o pomoc při jejich plnění.

Poslání a smysl života

Najděte věci či aktivity, které vás naplňují a nacházíte v nich hlubší význam a aktivně se jim věnujte. Budete tak zažívat pocity štěstí a uspokojení, což je klíčovým prvkem dlouhodobé motivace a zvýšení celkové energie. Vědomé poslání také podpoří hlubší a smysluplnější prožívání Vašeho času.

Pracujte s nevyrovnanými pilíři

Možná Vám chybí spánek, možná nejste spokojeni v práci, nebo máte příliš mnoho myšlenek, které Vás tíží. Tím, že se tu a tam zastavíte a zreflektujete, které oblasti ve Vašem životě jsou a nejsou naplněné, Vám umožní cílenou práci na zlepšení, které bezpochyby brzy pocítíte.

Postupné stabilizování přísunu energie na všech čtyřech úrovních je skvělým vykročením na cestu k naplněnějšímu a spokojenějšímu životu. A společně s Fpohybu to zvládnete ještě o poznání hravěji. Zaměřte se s námi na své tělo, mysl i návyky a vybudujte si mentální a fyzickou oporu, která Vás podrží a nakopne při jakékoliv každodenní aktivitě!

Tip: Posilovna je všude kolem nás. Mrkněte na to, jak snadno zařadit pohyb do všedních situací v sérii krátkých videí, které jsme pro Vás připravili s firmou Sportisimo.